Пловдив отново има баскетболни шампиони

2016-05-30 09:16:09

"Академик Бултекс 99" отново има шампион при подрастващите, след като момчетата до 12 години спечелиха безапелационно титлата на финалния турнир в Ботевград. На финала малките пловдивчани надделяха срещу домакините от Балкан със 73:57 и се окичиха със златните медали.

Възпитаниците на Йордан Иванов водиха през цялото време на мача, като само в отделни моменти авансът им падна под 10 точки. В края на втората четвърт домакините се доближиха само на точка зад Академик - 31:32, но до полувремето гостите отново дръпнаха с шест - 33:39.

На няколко пъти и реферите подпряха леко малките ботевградчани, като не санкционираха игра с крак и няколко лични нарушения, а в средата на третата четвърт дадоха набързо две технически нарушения на треньора на "Академик Бултекс 99" Йордан Иванов и го изгониха от залата.

Въпреки тези опити обаче, пловдивчани не се разколебаха в похода към титлата и след като авансът им набъбна до 19 точки в началото на последната част, всички в залата разбраха кой ще е новия шампион. Отпускането на гостите в заключителните минути позволи на балканци само на намалят пасива си. Финалната сирена прозвуча при 73:57, след което агитката на пловдивчани избухна в овации.

Това е първа титла при юношите за "Академик" от 20 години насам, като за последно юношески отбор на клуба се е окичвал със златни медали през далечната 1994 година. Преди 2 години пък "Академик Бултекс 99" спечели Младежката лига, която по-късно бе ликвидирана и вече не се провежда.